Minaraad, SERV en SALV adviseren gezamenlijk over de Blue Deal nota waarvan ze meer concrete doelen verwachten die vorm moeten krijgen via een krachtig en gedragen proces. De Blue Deal nota beschrijft de doelstellingen, de structurele financiering, de beleidslijnen en de maatregelen in het waterbeleid, en dit zowel voor waterkwaliteit als waterzekerheid.

Een onderbouwd en gemeenschappelijk antwoord op de wateruitdagingen is noodzakelijk, waarbij vanuit maatschappelijk oogpunt invulling wordt gegeven aan de uitgangspunten ‘haalbaar’, ‘betaalbaar’ en ‘billijk’. Dit om de baten van een betere waterkwaliteit te kunnen boeken en de investeringskost correct toe te wijzen. De bezorgdheid rond betaalbaarheid verdient volgens de raden objectivering door voor een reeks maatregelen zowel de kosten, de baten als de mogelijke financieringsbronnen nader in beeld te brengen. Bij het bepalen van de doelstellingen moeten de effecten van beslist en toekomstig beleid correct ingeschat worden, dienen de onzekerheden die volgen uit data, aannames, het gebruik van meetnetten en modellen transparant te zijn, en is een evenwaardige betrokkenheid van de stakeholders belangrijk.

De raden adviseren om tijdig, en met voldoende capaciteit, te investeren in het overleg en de besluitvorming op EU niveau om tijdig conflicten tussen doelstellingen of problemen bij praktische doorvertaling in maatregelen te detecteren. Het advies vraagt tevens om de ontwikkeling van verdienmodellen in de landbouw voor de versterking van ecosysteemdiensten als bijdrage aan de realisatie van doelstellingen van het waterbeleid.

Wat waterzekerheid betreft, verwelkomen de raden de inspanningen om de waternoden van onder meer de landbouwsector beter in beeld te brengen. De adviesraden herhalen met aandrang de aanbeveling om te komen tot een overkoepelend Vlaams strategisch plan waterbevoorrading dat alle waterbronnen en de noden van alle sectoren omvat en onderling afgestemde oplossingen voor de watervraag mogelijk maakt. Heel concreet vragen de raden inzake waterzekerheid om bij lopende inspanningen rond de vereenvoudiging van de vergunningsprocedures de mogelijkheden te bekijken voor het versnellen van maatregelen die de klimaatadaptatie en de waterzekerheid verbeteren.

Zowel op het vlak van waterkwaliteit als waterzekerheid vragen de adviesraden om nog meer gebruik te maken van de mogelijkheden binnen het GLB om bij te dragen aan de doelstellingen van het waterbeleid. De raden verwijzen naar aanbevelingen over concrete instrumenten die de SALV heeft geformuleerd in zijn [adviezen](/salv/publicatie/advies-klimaatadaptatieplan-2030) over klimaatadaptatie en de brede weersverzekering.

Naast de vele aanbevelingen die het belang benadrukken van duidelijke doelstellingen voor waterkwaliteit en waterzekerheid en van een geïntegreerde aanpak over beleidsdomeinen heen wijzen de adviesraden op het belang van voldoende financiering om deze doelen te halen. Zonder de nodige middelen en samenwerking tussen sectoren zijn de ambities niet haalbaar.



Samenwerking met

[SERV](/categorie/samenwerking/serv)

[Minaraad](/categorie/samenwerking/minaraad)